Ecodesign

Pytania i odpowiedzi

1. Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym posiada system dwupłaszczowy tzn. płaszcz wewnętrzny i zewnętrzny, a przestrzeń między nimi zalana jest wodą (około 45 litrów). Paląc w kominku wykorzystujemy powstałą energię ze spalenia drewna do ogrzania wody, która następnie przekazywana jest do centralnego ogrzewania. Takie rozwiązanie charakteryzuje się bardzo dobra sprawnością (75%) oraz funkcjonalnością, związaną z połączenia tradycyjnego palenia w kominku z maksymalnym wykorzystaniem powstałego ciepła w kominku.


2. Czym palimy w kominku?

W kominku LECHMA tak samo jak w każdym tego typu ogrzewaniu należy palić polanami drewna liściastego. Polany powinny mieć obwód do 50 cm i długości do 40 cm. Bardzo ważne jest palenie drewnem o wilgotności do 20% co w praktyce osiąga się sezonując drewno w odpowiednich warunkach przez okres 2 lat. Dozwolone jest palenie w kominku brykietami, peletem produkowanych na bazie drewna liściastego.


3. Jak często dokładamy do kominka?

Kominki LECHMA są urządzeniami stałopalnymi, skonstruowanymi i przystosowanymi do ciągłego palenia. W praktyce dokładamy do kominka około 3-4 razy w ciągu doby. Jest to uzależnione od rodzaju zastosowanego paliwa oraz od zapotrzebowania w danym momencie na ciepło budynku (temperatury zewnętrzne, dogrzewanie zasobnika CWU itp.).


4. Czy kominki posiadają wymagane atesty?

Tak, wszystkie nasze wkłady z płaszczem wodnym posiadają znak budowlany B, oznaczenie CE oraz posiadają znak jakości ISO oraz TUV. Każdy model kominka badany jest w Instytucie Kotłów Grzewczych w Łodzi i otrzymuje stosowny certyfikat dopuszczający do sprzedaży w Polsce oraz na terenie całej Unii Europejskiej.

 
5. Czy kominek jest bezpieczny w użytkowaniu?

Oczywiście tak, kominek zgodnie z przepisami PN pracuje w tzw. układzie otwartym, czyli o ciśnieniem roboczym do 1 bara (kominek zabezpieczony jest przed przegrzaniem naczyniem wzbiorczym typu otwartego). Wszystkie prawidłowo podłączone urządzenia do kominka zapewniają w pełni bezpieczne użytkowanie kominka.

 
6. Czy kominek z płaszczem wodnym może być jedynym ogrzewaniem domu?

Kominek LECHMA może być samodzielnym źródłem ciepła domu o powierzchni od 80 do 300m2. Często stosowanym rozwiązaniem jest także współpraca kominka z innym źródłem ciepła w domu, dowolnym piecem np. gazowym, elektrycznym czy olejowym.


7. Jaki przewód kominowy powinien mieć kominek z płaszczem wodnym?

Prawidłowy przewód kominowy może być wykonany z cegły z wkładem stalowym z blachy żaroodpornej, ceramiczny w systemie gotowych elementów. Średnica przewodu dymowego uzależniona jest od mocy kominka oraz wysokości komina. Przed instalowaniem kominka należy zapoznać się z ekspertyzą kominiarska potwierdzającą możliwość podłączenia takiego wkładu. Minimalna średnica komina jest to 180 mm przy wysokości około 7 metrów.